Jednoduché rádio

V roce 2003 jsme oslavili osmdesáté výročí bezdrátového přenosu zvuku u nás. V květnu 1923 se totiž uskutečnilo první vysílání rozhlasu v Čechách.
V našem kroužku jsme v roce 2004 sestrojili modernější verzi tehdejšího rádia, tzv. „krystalky“.
Hlavní součástí je cívka o 68 závitech, kterou navinete na prázdnou půllitrovou láhev od coca-coly. Použijte nejlépe smaltovaný měděný drát 0,6 mm. Další důležitou součástkou je dioda, např. GA204, která dovede přeměnit neslyšitelné rádiové vlny ve zvukové. Ale abychom je mohli slyšet, potřebujeme ještě běžná sluchátka od walkmana. Z konstrukčních dílů jsme použili svorkovnici a konektor pro zasunutí sluchátek, ke kterému jsme připájeli přívody.
Přístroj jsme sestavili podle zapojovacího plánku, který nám poskytl Ing. Miroslav Rehák. Takovéto jednoduché rádio nepotřebuje žádné baterie, energii pro fungování si bere ze „vzduchu“. Ve volném prostoru jsme proto natáhli drátovou anténu. Ke dvěma zátkám od limonády jsme připevnili přibližně 10 m drátu a pomocí rybářského vlasce ho upevnili cca 5 m nad zemí. Druhý konec této antény jsme zapojili do svorkovnice. Uzemnění jsme připojili k ústřednímu topení (lze použít i vodovodní kohoutek).
Rádio sice nemůžeme ladit, ale bez problémů jím přijímáme vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha, který nabízí zajímavé pořady pro mládež.

Ondřej HOUDA a Petr JANOUCH při dokončování „krystalky“

Klikněte pro zvětšení  Klikněte pro zvětšení  Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení  Klikněte pro zvětšení